• head01.jpg
  • head02.jpg
  • head03.jpg
  • head04.jpg
  • head05.jpg
  • head06.jpg
Warto wiedzieć

Na zęby przez cały czas oddziaływują różne czynniki. Najistotniejsze spośród nich to: czynniki mechaniczne, chemiczne i termiczne. Zęby muszą być, więc odporne na obciążenia i dlatego zbudowane są w przeważającej części z tkanek twardych tj. szkliwa, zębiny i cementu. W budowie anatomicznej wszystkich zębów, mimo różnic szczegółowych, można wyróżnić pewne cechy wspólne. Każdy ząb ma koronę, szyjkę i korzeń.

Higiena jamy ustnej sprowadza się praktycznie do higieny uzębienia. Zęby, a dokładniej ich anatomiczne zagłębienia - bruzdy oraz przestrzenie międzyzębowe stanowią naturalne miejsca sprzyjające zatrzymywaniu się (retencji) resztek pokarmowych. Na wszystkich powierzchniach zębów, a także na uzupełnieniach protetycznych, odkłada się ponadto płytka bakteryjna - główny czynnik prowadzący do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.

Choroby przyzębia (dawniej nazywane parodontozą) są drugą po próchnicy przyczyną utraty zębów i należą do jednych z najbardziej rozpowszechnionych chorób. Periodontopatie prowadzą do zniszczenia aparatu utrzymującego ząb w kości, czego skutkiem może być wypadnięcie często zdrowego zęba.

Usunięcie zęba, czyli ekstrakcja to najczęściej wykonywany zabieg chirurgiczny gabinetach stomatologicznych. Istotą tego zabiegu jest przerwanie ciągłości włókien ozębnej łączącej ząb z kością i wyjęcie go z zębodołu. Pozornie prosta procedura medyczna potrafi jednak stwarzać wiele problemów, których źródłem może być budowa anatomiczna zęba.

Współczesna anestezjologia pozwala na całkowite zniesienie bólu w 90-99% przypadków. Obecnie zaleca się stosowanie znieczulenia do wszystkich bolesnych zabiegów stomatologicznych. W ambulatoriach stomatologicznych dla uzyskania pełnej bezbolesność zabiegu wystarcza na ogół znieczulenie miejscowe. Tylko w szczególnych przypadkach stosuje się znieczulenie ogólne - narkozę.

W okresie ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety. Gra hormonalna, wahania odpowiedzi immunologicznej prowadzą często do zapalenia dziąseł. Zmiany zapalne pojawiają się najczęściej w drugim lub trzecim miesiącu ciąży i utrzymują, a czasem nawet zaostrzają w drugim trymestrze. Dziąsła są czerwone, rozpulchnione, obrzękłe, łatwo krwawiące, ale z reguły niebolesne. Podczas ciąży obserwuje się również często wzrost intensywności próchnicy.

Ząbkowanie, czyli wyrzynanie zębów polega na przemieszczaniu się zęba z miejsca jego rozwoju, czyli kości szczęk do miejsca jego funkcjonowania w jamie ustnej. Przyjmuje się, rozpoczyna się ono w 6 miesiącu życia dziecka. Najczęściej pierwszymi wyrzynającymi się zębami są siekacze przyśrodkowe ("jedynki"), potem wyrzynają się siekacze boczne ("dwójki"), pierwsze trzonowce ("czwórki"), kły ("trójki"), a na końcu drugie trzonowce ("piątki"). Z reguły zęby dolne wyrzynają się wcześniej niż górne.